|
Cikkek / jegyzet
Szerző: BödönFeltöltés dátuma: 2011-01-02
Missy és az elvárások
Végigolvastam a Viskó című regényt, mert ismerőseim ajánlották. Egész röviden arról szól, hogy Mack hat és fél éves kislányát egy szünidei táborozás alkalmával elrabolják. A kislány (Missy) néhány percre egyedül marad a táborhelyen, s bár Mack ott van a közelben, nem tud segíteni. Mire a tótól, kétszáz lépésről visszaér a sátrakhoz, a kislánynak már hűlt helyét találja. Néhány évvel később, a Nagy Szomorúság idején levelet kap Istentől, "Papa" aláírással. Papa azt írja Macknek, hogy találkozni akar vele a viskóban, a tó mellett, ott, ahol a gyilkosság történt. A férfi néminemű vívódások után elmegy a megadott találkahelyre. A biztonság végett azért zsebre vágja a barátja felkínált pisztolyát, nem tudhatja, nem a gyilkos hívja-e őt ilyen fura módon? A viskóban azonban, bármi meglepő is, tényleg Isten vár rá, nem is egy, hanem mindjárt három, az Atya, a Fiú és a Szentlélek, akik titokzatos módon mégis egy személyként viselkedek: egyformán gondolkodnak, beszélnek és cselekszenek.
A szentháromság rejtélyes tanának, misztériumának titkai tárulnak fel a regényben. Isten természete fokról fokra válik egyre világosabbá Mack előtt. Isten maga a szeretet. Azt akarja, hogy az emberek benne éljenek, és Ő az emberekben. Isten és gyermekei, a Föld lakói így együtt indulhatnak arra a kalandos, soha véget nem érő útra, amelyen a teremtett látható és láthatatlan világot, a csodák végtelenét felfedezhetik.
Papa, akinek szenvedélye a főzőcskézés, s ideje legnagyobb részét azzal tölti, hogy finom falatokat süt-főz a konyhában, azt mondja Macknek:
"Én (vagyok, aki vagyok!) nem rakok rád terheket, kötelezettségeket. Nem állítok fel szabályokat és korlátokat, nincsenek elvárásaim veled szemben. Én csak szeretlek, mint mindenkit a Földön. Szeretetem nem intézményeken keresztül működik, hanem a lelkeket hatja át. Jézuson, a fiamon keresztül vezet hozzám az út, az Ő hatalma, a szeretet hatalma az én hatalmam, és a hozzám vezető úton a Szentlélek az útimarsall. Szeretetemet úgy tudod a leginkább kimutatni és viszonozni, hogy ugyan úgy szereted embertársaidat, ahogy én szeretlek téged, feltételek, kötelezettségek, és elvárások nélkül. A kötelezettségek, elvárások korlátokat jelentenek, s korlátok között nem valósulhat meg, nem létezhet az én szabadságom. A kapcsolat a fontos, nem a rendszer, s a kapcsolat az Isten s az ember és az ember és az ember között megnyilvánuló szeretet. Ha Jézus benned van, s te Jézusban, akkor sutba vághatod régi gondolkodásmódodat az elvárásokról, intézményekről, korlátokról, kötelezettségekről, a Tízparancsolatot is beleértve."
Leegyszerűsítve ennyi a történet és a mondanivaló. Persze a poént nem lövöm el...
De, ami bennem felmerült, mint kérdés, ami miatt ezt az "eszmefuttatást" megírtam az a következő:
Létezhet-e köztünk, emberek között olyan szeretet, amiről a Papa beszélt Macknek, vagyis, hogy sutba vághatjuk-e egymással szembeni elvárásainkat? Például, ami a feleség részéről jelentkezik: ne csalj meg! Ami a férj részéről jelentkezik: légy hozzám hűséges! Ami a szülő részéről jelentkezik: tanulj jól, moss kezet, köszönj a szomszéd bácsinak! Ami a gyerek részéről jelentkezik: gondoskodj rólam, vigyázz rám! Ami a barát részéről jelentkezik: légy megbízható velem szemben, ne hazudj, ne űzz kétszínű játékot, tarts be ígéreteidet! Ne a pillanatnyi, önző érdekeid szerint cselekedj, de vedd figyelembe azt is, ami nekem jó!
És tovább: mi van akkor, ha mondjuk, például én szeretem fiamat, lányomat, feleségemet, nagypapámat, barátomat, (volt) barátnőmet és a szomszéd bácsit, de ő, önzése magányába burkolózva tudni se akar rólam?
Hogyan, miképpen valósul meg az esetben Isten szabad szeretete, ha az egyik fél szeretne szeretni, de falakba ütközik? Hogy működik a "kapcsolat" az emberek között, ha az egyik fél óhajtja a "kapcsolatot" de a másik elutasítja?!
Szabad-e, lehet-e szabadon (önzetlenül) szeretni, és vállalni az ezzel járó kiszolgáltatottságot?
Érdemes-e szeretni, ha az ember, viszonzásul nem szabad, önzetlen, szívből jövő szeretetet kap, hanem képmutatást, álnokságot, szólamokat?
Mondom, kételyeim vannak e dolgokban, de gondolkodom.
Egyébként, ha regényt írnék hasonló témában (nem fogok!) akkor azt a címet adnám neki "Kunyhó". A Kunyhóban az én Mackem nem Istennel, hanem Luciferrel találkozna, aki fellebbentené szeméről a fátylat, milyen veszélyes, síkos út is a "szeretet" ösvénye.
Ki látja-e gubancnak nyitját?

Ennek az alkotásnak a tetszésátlaga: 5
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2020-09-08 07:41:58 válasz Kőműves Ida (2020-09-07 20:11:30) üzenetére
Szia Ida! Ltom bngszel...nagy, nagy ksznet rte! Most is azt gondolom, h ez a szeretet-tma az egyik legrzsabb dolog, ami csak ltezik. Mr a fogalom is tpeldsre adhat okot. Mit jelent z a sz, h "szeretni"? gy kellene pl. szeretnem egy ismeretlent, vagy egy nekem rtt, mint ahogy a legjobb bartomat szeretem? Ha igen, azt kell mondanom, erre kptelen vagyok. Vannak teht fokozatok? St. Ltezik az is, h nem szeretek egy ellenszenves alakot? Ksznm, h elolvastad, s az rtkes szrevteleket! Szeretettel dvzllek: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2012-03-29
Összes értékelés:
7108
|
Időpont: 2020-09-07 20:11:30
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
folyt...
De a regny sem ms, mint fantzia arrl, ami valjban mindannyiunkat rdekel, mgsem tudhatjuk. A Te krdseid is helynvalk. Nagyon is. Isten a maga kpre teremtette az embert s szabad akaratot adott neki. Isten ugyangy szereti Missy gyilkost, ahogyan azt az rtatlan kislnyt. Az ember szabad akaratot kapott, teht nem "kell" szeretnie Missy gyilkost, sem mst, aki nem rdemli meg. Sok m itt a krdjel, inkbb nem bonyoldom bele, de j volt olvasni a vlemnyed s msok vlemnyt, gondolatait is. Azt hiszem, ennek a gubancnak a nyitjt nem fogjuk tudni megoldani, de mindenkppen gondolkodsra ksztet. rlk, hogy rtalltam.
Szeretettel,
Ida
|
Szenior tag
Regisztrált:
2012-03-29
Összes értékelés:
7108
|
Időpont: 2020-09-07 20:09:51
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Szia Bdn!
Amint meglttam a Missy nevet a cmben, tudtam, hogy a Visk a tma. Elolvastam a hozzszlsokat is (j sok van bellk). Ahny ember, annyi elkpzels, klnbz gondolatok. Maga a regny is egy elkpzels, fantzia szlemnye. Nem is lehet ms, mert az r sem tudja, ahogyan ms sem tudhatja, hogyan is van ez valjban. Nem tudhatjuk, mert taln gy vagyunk kdolva, hogy ne tudjuk. Magam is olvastam a regnyt, volt, hogy helyeseltem, volt, hogy vistottam, hogy azt mr mgsem. (folytatom)
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-03-01 08:30:22 válasz Kalina (2011-02-28 20:52:03) üzenetére
A hasonlat j, tkletesen rthet! n is hasonlan gondolom. Az elvrs s a szeretet nem fggnek ssze. Ha valakit igazn szeret az ember, szereti akkor is, ha a msik nem az "elvrsai" szerint cselekszik. Ksznm, hogy lertad gondolataidat errl a tmrl! Szia: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2005-10-07
Összes értékelés:
587
|
Időpont: 2011-02-28 20:52:03 válasz Bödön (2011-02-17 09:38:21) üzenetére
Szerintem itt csupn arra gondolt az r, hogy Isten, aki mindent lt elre, nem tud csaldni, hiszen nem "vr" soha olyasmire, ami biztosan nem fog megtrtnni, de ez nem jelenti azt, hogy ne lett volna clja, hogy az emberek egy adott mdon ljenek - szeretetben, boldogsgban; ez azonban nem knyszer jelleg elvrs, csupn egy - ha nevezhetem gy - eredeti rendeltetse az embernek, ehhez jelztblk a szablyok, s igenis fontosak. n legalbbis ezt az elvrs nlklisget nem egy trvnyek nlkli, "Istennek ugyan mindegy" felfogsknt rtelmeztem... Pldul, nem elvrs rszemrl, hogy a gyerekem egyen, de tudom, hogy ha nem eszik, meghal; parancsba adhatom, hogy egyen, de a falatot neki kell lenyelnie, nem knyszerthetem - ha nem tartja be a "parancsot", attl mg szeretem, s szrny tehetetlensget rzek, de nem tudom megmenteni. Nem tudom, mennyire rthet a hasonlatom, szban jobban ki tudnm fejteni... Annyit lehet ezen a tmn agyalni:)
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-02-17 09:38:21 válasz Kalina (2011-02-16 19:21:54) üzenetére
Szia Kalina! Igen, rdgrl, pokolrl nem beszl a "Papa" Macknek, de vannak utalsok arra, hogy hogyan kell elkpzelni a "poklot" Ha jl emlkszem a pokol nem ms, mint az Isten hinya. Az az ember, akinek nem kell a felknlt szabadsg, nem kell Isten szeretete sajt magt hozza ilyen "pokoli" helyzetbe. Lehet benne valami, hiszen mindannyian tapasztalhatjuk, hogyha gyllkdve lnk lgres trbe kerlnk, ami nagyon rossz rzs, szinte fizikai fjdalom. Lucifer az Ember tragdijbl ugyanezt jelenti. A nagy krds a Visk elolvassa utn azonban az, vannak-e I. rszrl "elvrsok" velnk szemben, vagy inkbb a "Papa" az igazi. Papunk azt mondja, kell a Tzparancsolat! Lehet, h nem olvasta a V.-t! Szia: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2005-10-07
Összes értékelés:
587
|
Időpont: 2011-02-16 19:21:54
Szerintem emberek kztt nem ltezik felttel nlkli szeretet, de vannak igazsgos felttelek (amiket le is rtl), s vannak tlzak. A knyvet n is olvastam, sokat gondolkodtam is rajta. Luciferrl sz sem esett, ez kicsit meglepett, de ht van neknk magyaroknak egy Madchunk, aki ezt a szlat mr felfejtette:)
dv: Kalina
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-27 09:43:36 válasz T. Pandur Judit (2011-01-26 14:31:02) üzenetére
Sztem azrt j, nekem azrt tetszett, mert egy olyan j (szmomra j, de nem ismeretlen) istenkpet tr elnk, amely jelents mrtkben eltr a templomokban hirdetett istenkptl. Miben? Ht elssorban abban, hogy semmifle felttelhez nem kti a szeretett. Nem mondja azt, h csak akkor szeretlek, s csak akkor fogadlak be az n orszgomba, ha minden vasrnap ott lsz a templomban, mert ez az n parancsom, stb, stb. rdekes mdon, n mindg ilyennek gondoltam (ismertem) Istent. Ez egy "forradalmian" j kp, ha szabad ezt a rgi f.-bl vett avitt kifejezst hasznlnom. A szveg, a stlus nhol tnyleg dcg. De a mondanival!!!!! Ksznm, h rtl!!!! dv: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-27 09:37:12 válasz T. Pandur Judit (2011-01-26 14:31:02) üzenetére
Kedves Judit! Bocs, csak most vettem szre, h rtl, pedig, amiket rtl az nagyon fontos. Ltod, egy van-e I. vagy nincs vita lett a cikk kaocsn, pedig n a cikket azrt rtam, mert kivncsi voltam arra, mil a szeretet, ki egy kapcsolat lnyege. Te erre vlaszoltl, nagyon meggyzen. Azt mondtad: ahhoz, h az ember szeretni tudjon valakit, kapcsolatban kell lennie vele. Kapcsolat nlkl nem ltezik szeretet, erre legfeljebb I. kpe, hogy csak gy, ltalnossgban szeressen. ( sem "ltalnossgban szeret, hiszen a knyv szerint szemlyes szoros kapcsolatban van minden emberrel) De amit rsz, azt gondolom, az utols betig igaz. s fontos mondanival! A msik felvetsed, j-e vagy sem a knyv. (folyt)
|
Szenior tag
Regisztrált:
2008-10-21
Összes értékelés:
5606
|
Időpont: 2011-01-26 14:31:02
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
/Folyt./Ami a jegyzeted illeti, az viszont jl sikerlt. A knyvet ugyan rdekesebbnek mutatod be, mint amilyen valjban /szmomra legalbbis/, de a krds amit felvetsz a knyv kapcsn az nagyon j! Ltezik-e hatrtalan szeretet?
A szeretetre minden embernek szksge van, e nlkl kipusztulna az emberi faj. A szeretet csak kapcsolatokban tud rvnyeslni. A kapcsolat lnyege pedig a klcsnssg. Nem tudok gy szeretni valakit, hogy nincsen kzttnk semilyen kapcsolat. Ahhoz mindent elfogad /s mindent megbocst/ szeretethez amirl a knyvben sz van valban isteneknek kellene lennnk, nem pedig embereknek. Mi emberek azokat a szemlyeket s dolgokat tudjuk szeretni, akik s amik neknk jk, kellemesek. Lehet erltetni az ellenkezjt is, de nem hiszem, hogy abbl szeretet fog kialakulni. Judit
|
Szenior tag
Regisztrált:
2008-10-21
Összes értékelés:
5606
|
Időpont: 2011-01-26 14:14:14
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Kedves Bdn!
Amikor feltetted ezt a cikket, mr ott vrakozott a knyvespolcomon elolvassra a Visk c. knyv. Elbb elolvastam a knyvet, csak azutn trtem vissza elolvasni a jegyzetedet rla. A knyvrl csak annyit, hogy a beharangozsokhoz s a sikerlistkhoz kpest nekem nagy csalds volt. A knyv olyan, mint egy XXI. szzadi Jb trtnet. Mg az elejn adtam neki eslyt, amikor Istent nnek, feketnek brzolta, amikor a valls intzmnyeinek a termszetrl beszlt, de aztn... Puff! Szmomra kipukkant a lufi, Mintha az r most hallott volna elszr ilyeneket, s gyorsan meg akarja osztani mindenkivel: "Ha megdobnak kvel dobj vissza kenyrrel!" "Isten tjai kifrkszhetetlenek." "Bocssd meg a vtkeinket, mikppen mi is megbocstunk az ellennk vtkezknek." Stb. /folyt./
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-07 09:31:17 válasz szusi (2011-01-06 20:11:19) üzenetére
Nagyon jl ltod! Ezt alaposan kivesztk! dv: n
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-06 20:11:19 válasz Bödön (2011-01-06 17:53:43) üzenetére
Az egyhztl val "elforduls" folyamatos. Aki vakon hisz, arrl mg mindig gy gondolom, hogy egy regny nem tntortja el. Az egyhz szerepe s hatalma a kzpkorban nagysgrendekkel nagyobb volt, mint ma. Akkor az egyhz volt maga a hatalom.
Szerintem az rnak volt valamifle elkpzelse Istenrl s gondolta r egy knyvet, mint ahogy ennek hatsra benned is felmerlt egy Lucuferes. Aztn kitallt egy trtnetet s ebbe belesztte a is elkpzelseit. Egy kis krimi, egy kis hatsvadszat, egy kis elkpzels foszlny s mr is kszen van egy rdekes knyv.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-06 18:37:19
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Haász Irén (2011-01-06 16:56:47) üzenetére
Inkbb gy fogalmaznk, hogy a termszet ereje hatalmas. Mivel az egyes ember rsze a termszetnek, gy nem lehet ijeszt, ha azzal harmniban l. Azrt nem rzem magam porszemnek, mert magamban sok mindent elrendeztem. gy gondolom, egyes krdsekben tbbet tudok msoknl, de ettl nem rzem magam klnbnek embertrsaimtl.
A knyvet, amirl ez a cikk szl, nem olvastam, de a cikket tbbszr is. J, mert sok olyan tmt rint, ami foglalkoztatja a legtbb gondolkod embert. Szmomra ez a cikk arrl is szl, az embernek fontos, hogy legyen valamilyen hite. Nem arra gondolok, hogy vlasztania kell egy vallst. A hit ennl sokkal tbb. Nagyon szoros kapcsolatban van a felttel nlkli szeretettel.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-06 17:53:43 válasz szusi (2011-01-05 21:24:43) üzenetére
Br igazad lenne. De azt hiszem ez nem ilyen egyszer. Nagyon sokan fordulnak el manaosg az egyhztl, a vallstl. J lenne tudni, vajon az r honnan vette a knyvbe felvzolt istenkpet? Tudtommal a kzpkor elejn voltak ilyen irny isten-magyarzatok, a "kisegyhzak" idejn egyes kzssgekben (mint elrettent, vagy mint kvetend) azt hirdettk: J.ban egyek vagyunk testvrek, szeressk ht egymst -gy is! Mrmint abban az rtelemben is. (Rzsa neve, Eco) A tbbsgt meggettk, attl fggtt kit igen, kit nem, ha az egyhzi-vilgi politika ppen ki ellen, s milyen kvet fjt!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-06 17:44:45 válasz Haász Irén (2011-01-06 16:50:21) üzenetére
Kedves Irn! Ksznm a lehetsget. megprblok vlaszolni minden krdsedre -n hogy ltom. De, ha nem haragszol, nem itt, a "vlemnyek" kztt, mert itt kevs az engedlyezett karakter. Ha nincs ellene kifogsod, akkor egy cikk keretben, melynek az lesz a cme: "Mirt vannak rosszak?" A krdsek klnben nagyon jk, pengsek!!! dvzlettel: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-06 16:56:47
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Kedves Artr,
azt hiszem, n hozzd kpest nagyon sokszor rzem porszemnek magam. J Neked azrt is, mert pontosan tudod, miben hiszel, mg msoknak ez sokkal megfoghatatlanabb, misztikusabb s ahogy emltettem, a termszet ijeszt eritl val flelem is belejtszik.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-06 16:50:21
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Mirt vannak jk s rosszak?
Mirt bn, hogy megszletnk? (eredend)
Mirt halnak meg rtatlanok?
Mirt kedvesebb a megtrt bns?
A szlk bneirt hogy felelhet a gyermek?
Egy gyermeknek mi s mekkora bne lehet, amirt elveszi az lett?
Hogyan trsalognak papok Istennel?
Ha Isten mindenben ott van, mindent lt, s teremt a maga kpre, akkor a gonosz is benne van?
Mirt gyjttt vagyont az egyhz, ha szegnysget prdiklt?
s gy tovbb...
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-05 21:24:43 válasz Bödön (2011-01-05 18:19:51) üzenetére
Nem hiszem, hogy ilyen veszly fenyeget. Egy igazn hv egy regny hatsra nem hiszem, hogy vltoztatna. A pap mondhatja azt is, hogy mondja a tutit, ez meg csak egy kitallt trtnet, a Bilblia meg igaz. Mris nincs vsz.
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-05 21:19:52 válasz Haász Irén (2011-01-05 16:55:19) üzenetére
Irn, dv. a klubban! Persze, hogy senki nem tud vlaszolni a felmerlt krdsekre. Honnan tudna? Ez a knyv is egy regny. Az r elkpzelsei szerint rdott. Prblt itt-ott magyarzatot adni erre-arra a sajt elgondolsa szerint, amire nem tudott azt meg elegnsan tugrotta. Egy-kt ellentmondst is felfedeztem benne, rtam is rla. Gyantom az r sokszor nem tudta kvetni sajt magt. lltani valamit sokkal egyszerbb, mint krdsekre vlaszolni, fleg, ha azok konkrtak.Ebbl a szempontbl knny dolga volt az rnak, hiszen ha Isten kinyilatkoztathat, vitzni nem nagyon illik vele. Mack sem nagyon verte az asztalt. Mindezek ellenre az egyik legrdekesebb knyv, amit az utbbi idben olvastam.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 19:22:43 válasz Haász Irén (2011-01-05 18:36:20) üzenetére
Furcsa, h egy pap nem tudott vlaszolni! Kvncsi lennk ezekre a krdsekre, ha megtisztelnl velk, n ugyan nagyon messze llok attl, h pap legyek, de sokat foglalkoztam a tmval. gy megprblnk valami elfogadhat vlaszt kicsiholni?!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-05 18:42:27
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Haász Irén (2011-01-05 18:30:21) üzenetére
rtelek. Azrt rtam, hogy nem azonosulok a "fenn" kezdet szavakkal, mert pldul, ha elhagyjuk a Fldet, akkor a fent s lent kifejezs rtelmt veszti. gy az sem igaz, hogy felnzek az gre, amikor ilyesmikrl gondolkodom. Kinzek az univerzumba. Kinzek magambl. Nem rzem magam porszemnek sem, hanem egy kisebb rszecsknek a nagy egszbl. Tulajdonkppen, tisztban vagyok vele, hogy miben hiszek, csak nevn nem tudom nevezni, mert brhogyan fogalmaznk, az a msik ember szmra nem jelenti ugyanazt. Ezrt is rok. Hossz sorokat. gy van nmi eslyem arra, hogy krl tudom rni.
Visszatrve az elz hozzszlsodra, azt sem rtam, hogy jindulat. Ez s az ehhez hasonl a szavak nekem teljesen mst jelentenek. A hittel, a hitemmel kapcsolatban fel sem merlnek bennem.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-05 18:36:20
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Tavaly eltt gy addott, hogy rkig egy asztalnl ltnk egy papnvendkkel. Kihasznlva az alkalmat, krdezgetni kezdtk, hasonl krdseket feltve, mint amit a knyv boncolgat(?) Sajnos mindenre csak kitr, misms vlaszokat adott, s amikor megkrdeztk, -hogyan, ht ezekrl nem beszlnek a szeminriumon? azt vlaszolta, ott a biblit magyarzzk, s a biblia esemnyeit tanuljk.
Ksrtetiesen megismtldtt az eset tavaly...mssal, egy pappal.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-05 18:30:21
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Artúr (2011-01-05 17:51:11) üzenetére
Kedves Artr,
csak n mondom fennkltnek s fensgesnek, mert tapasztalataim szerint tbbnyire ilyennek gondolja az, aki nem tudja, miben higgyen, csak abban bzik, hogy valami mgiscsak van...hogy minek hvjuk, mellkes...
A flelmet ne rtsd sz szerint.... arra gondolok, mint amikor felnznk az gre, s rezzk a magunk porszem voltt.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 18:28:44 válasz Haász Irén (2011-01-05 16:54:56) üzenetére
Irn, a krds az, (szusinak is ezt rtam) Istenrl vitatkozunk-e a knyv kapcsn, vagy pdig a kny (f) szerepljeknt megismert Paprl. M a logikja ennek, s ms a logikja a msiknak. Ha a knyvrl veszlgetnk, akkor nem kell felttlenl arrl beszlnnk, h van-e Isten, vagy nincs. egy regny-szerepl ugye altalban kitallt szemly, stb. rlk, h Te is bekapcsoldtl! dv: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 18:19:51 válasz szusi (2011-01-05 14:06:42) üzenetére
rtelek. mondjuk tnyleg elg nagy gz lenne, ha az emberek a knyv hatsra azt mondanMk, mit nekem ezentl a valls, minek jrjak ezentl templomba, stb, ha anlkl is dvzlk? A "Papa" istenkp miatt 1110-ban biztos meggettk volna az rt. n egybknt, ha pap lennk, gy kommuniklnk, h az egyhzra, a vallsra azrt van szksg, mert ott tallkozhat az ember azokkal a tantsokkal, amelyek segtsgvel J. K.-on keresztl eljuthat az Atyhoz. Persze kvncsi lennk, mit szl ehhez egy pap?!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-05 17:51:11
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Haász Irén (2011-01-05 16:54:56) üzenetére
A fennklt s a fensges szavakat n nem hasznltam. Nem is azonosulok ezzel a kt szval. A dolog pedig a nevn lett nevezve. Lertam. letenergia, s mint tudjuk az energia nem vsz el, csak talakul. Hogy miv? Nos, ez az, amit mg a tudomny nem tud mrni, kimutatni. Az ismeretlentl pedig nem flek. Nhny ismerstl azonban annl inkbb.
:-)
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-05 16:55:19
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
folytatom:
Szusi, abban az isten ltal fenntartott mennyorszgban Mack apja is ott volt, aki ugye kemnyen verte a gyermekt. Mgsem pokolra kerlt, s ezt a szeretettel magyarzza Papa.
Egybknt a knyv rdekes volt, elgondolkodtat, de nekem kiss hitmagyarz felhangokkal, mert rendszeresen nem vlaszol a krdsre, hanem llt valamit, s azt magyarzza. A logikjt sem tudom elfogadni idnknt, mert nekem nem az kvetkezik egy okbl, amit okozatnak vl...
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-05 16:54:56
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Kedves Artr!
Te hiszel valami fennklt, fensges dologban, ami mindenek felett ll,s szmunkra nem rzkelhet, jindulat valami. Ezt hvjk a filozfusok az ismeretlentl val flelemnek, ezrt talltk ki si idkben az isteneket. Sokan hisznek ugyangy, mert nem kapnak vlaszokat. Mint ahogy ez a knyv sem ad igazn semmire vlaszt.( Ma gyorsan elolvastam, hogy tudjam, mirl van sz.)
Szusi, Bdn! Szerintem nem istennek, az egyhznak, a vallsnak vannak elvrsai irntunk, s amirt valban meggetnk ezt az embert, ezt Papval ki is mondatja! nem is egyszer, lesen elvlasztva istent a papsgtl...
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-05 14:06:42 válasz Bödön (2011-01-05 11:35:16) üzenetére
Ltod Bdn, azrt j, olyan igazn rdekes knyvet olvasni, mint a Visk, mert szmtalan gondolatunk keletkezik tle s elkezdjk vizsglgatni a krdst.
Bennem is felmerlt, hogy Istennek biztos fontos lehet, hogy mindannyiunkat "begyjtse" valamilyen mdon, ha valban az gyermekei vagyunk. Idekldte Jzust, itt van az egyhz is, csodkat is tesz olykor, na meg szl is hozznk, ha van flnk r, mikzben folyik a sajt akarat letnk. n is csak gondolkodgatok.
Ami mg megragadott az az, hogy ltja minden trtnsben az sszefggseket, mi meg csak azt, ami velnk, krlttnk trtnik s ezrt nem mindig rtnk mindent. gy kpzelem el, mint aki egy terepasztal fl hajol s igazgat, mi meg csak olykor csodlkozunk vagy szrnylkdnk. Odafnn minden sszefgg mindennel, csak mi nem ltjuk t.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 11:35:16 válasz szusi (2011-01-05 10:05:51) üzenetére
Ht akkor szp perspektvk varnak rnk a tlvilgon. Szepes Mrinak (Vrs oroszln, stb) van err egy klnbejrat elmlete: az emeberek tbbsge valban nem kerlhet be direkt ton a mennyorszgba, de Isten, mivel ket sem akarja elveszteni (mg a gyilkosokat se! lsd a regnyt) kitallta szmukra a "purgatriumot" a tsitttzet, melyet a delikvensek, klnbz testekbe bjva, jabb s jabb fldi letek sorn, egyre jobban megtisztulva a bszolvlhatnak. Ez se rossz! Klnben n el nem tudnm kpzelni, h Isten, aki az embereket sajt gyermekeinek vallja, brkit is a pokolra kldene, de mg azt se, h engedn, hogy valaki oda kerljn. (De akkor meg minek van pokol, -ha van????!!!!)
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-05 10:05:51 válasz Bödön (2011-01-05 09:25:56) üzenetére
"Szeretetemet gy tudod a leginkbb kimutatni s viszonozni, hogy ugyan gy szereted embertrsaidat, ahogy n szeretlek tged, felttelek, ktelezettsgek, s elvrsok nlkl."
Idzem mg egyszer "Papt".
Papa is fenntart egy mennyorszgot, Missy is ott van, meg mg nhnyan. Emlkszel?
Azok a lelkek valamirt odakerltek. Ha kszpnznek vesszk papa fenti mondatt, akkor nyilvn azrt, mert megfeleltek ennek az tmutatsnak/elvrsnak/, mert egybknt mi vgre kerltek volna oda? Papa sem azt mondja, hogy tk mindegy mit csinlsz idejutsz, csak azt, hogy brmit csinlsz n szeretlek, ami nem ugyanaz, korntsem. Te is ezen a mondaton akadtl fenn s tettl fel krdseket. Majd megllaptottuk, hogy az emberek sosem fogjk egymst gy szeretni, ezrt mersz kvetkeztetsem, hogy minimlisan mennek a mennybe.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 09:38:59 válasz Artúr (2011-01-04 17:44:12) üzenetére
A matematikban is vannak olyan ttelek, amelyeket normlis, p sszel nehz felfogni, pl. a prhuzamosok vgtelenben trtn tallkozsa, a tr "grblt" volta, a fny ketts termszete, stb. rdekes, elgondolkdtat tudomny. A knyvben a Papa (aki egybknt egy szinesbr n!) elmondja Macknak, h brmilyen alakban kpes megjelenni. Isten, ha ltezik, felttlenl gondolkod lny kell, hogy legyen, mskppen logikailag nem ll ssze a teremtsrl, a bonyolult vilgrl szl kp. (Ez a fikozfik logikja, hogy hihet, eladhat legyen, muszj neki konzekvensnek, tgondoltnak lennie) Mi is, Te n, stb. ha ilyen tmkrl gondolkodunk, megprblunk magunkban egy lyuakak nlkli kpet sszerakni. Aztn vagy sikerl, vagy nem! J ezekrl beszlgetni!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-05 09:25:56 válasz szusi (2011-01-04 18:23:33) üzenetére
Ha nem a "Paprl" beszlnk, hanem a valsgos Istenrl (akirl azrt biztosan nem tudhatjuk ltezik-e vagy sem) akkor felvetdhet bennnk, vannak-e elvrsai velnk szemben? Te azt lltod: vannak. A keresztny egyhzak, vallsok tantsa szerint is vannak. n nem tudom, de szeretnm, ha nem lennnek, ha Isten olyan lenne, mint a knyv Papja. Klnben az rt ezekrt a nzetekrt 1100 tjkn biztos meggettk volna.
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-04 18:23:33 válasz Bödön (2011-01-04 17:11:04) üzenetére
Nincs szndkomban brmirl is meggyzni tged Bdn, egyszeren csak lerom, hogy n mit gondolok errl /amgy n is lvezem!/ Nem mindig lt mindenki mindent egyformn, mg a lert szavakat is olykor mshogy rtelmezzk, hisz ettl is vagyunk klnbzek.
n gy ltom, Istennek van kvetelmnyrendszere felnk, meghagyva persze a szabad vlasztst. Abbl gondolom, hogy ezek elvrsok, hisz ha nem teljeslnek, akkor nem jutunk el hozz.
Egyszer pldval: Pistike, ha sszeraktad a jtkodat megnzheted az esti mest. Pistike itt is vlaszthat, de mgis....
Ami a mondsokat illeti a tbbsgk hlyesg, vagy nagyon, vagy kicsit.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-04 17:48:47
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Artúr (2011-01-04 17:44:12) üzenetére
Istenre nem tudok gy gondolni, mint egy "Papra", egy szakllas valakire ott fenn a magasban. Kell lennie mgis valami magasabb szintnek, valami tbbnek, ami mozgatja ezt az egsz kcerjt. Egy energia, egy er. Viszont abban bzom, hogy nem Darth Vader az apm. :-)
Viccet flretve. rdekelnek a dolgok. Kutatok, keresek, mint te is. Nem lltom ,hogy brmiben igazam van, de van vlemnyem. El tudom mondani, le tudom rni, hol tartok. s rlk, amikor valakivel egytt gondolkodhatok. Akkor is, ha nem egyezik a vlemnynk. St ppen azrt. Ezrt tetszik a cikked, s ltod, ezrt tudunk, mr kit tudja hnyadszor, oda-vissza egymshoz rni.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-04 17:44:12
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Bödön (2011-01-04 17:19:17) üzenetére
Materialista? Mivel a tbbi vallssal nem azonosulok elgg, vagy nem fogadnak be, ( br sokukban tallok hihet magyarzatokat ) mert sok a krdsem, akkor igen. Az vagyok. Viszont, a tudomny fel is sok a krdsem, ezrt ott sem frek be a keretbe.
A szakmm elgg gyakorlatias. A matematika az alapja, ami ugyebr nem csak a szmokrl szl, mint azt sokan hiszik. Hiszek a fejld tudomnyban, az emberekben, s a bennk rejl titokban. Elfogadhatatlannak tartom a bergzlt tudomnyos tteleket, a vallsi fanatizmust, az ember ellen irnyul rzseket. Szval, nehz meghatrozni. A mindennapi let produkl szmomra olyan helyzeteket, ami miatt hiszek egy anyagi vilg szmra ma mg lthatatlan, vagy kevsb rzkelhet ... valamiben.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 17:19:17 válasz Artúr (2011-01-04 16:38:46) üzenetére
Ahogy elmondod, az nagyon rzkletes. Jl belegondolva tnyleg gy lehet. Kicsit csodlkoztam a llekkel kapcsolatos llspontod kifejtsn, mert n gy tudtam, gy rzkeltem egy korbbi vlemnycsernk alkalmval, h Te materialista vagy?! Rosszul emlkeztem? Vagy vltozott valami?
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 17:14:31 válasz szusi (2011-01-04 12:59:39) üzenetére
Egybknt az p testben p llek tnyleg elg hlye egy monds!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 17:11:04 válasz szusi (2011-01-04 12:59:39) üzenetére
szusi, ebben a vitban nem hiszem, h meg tudjuk gyzni egymst (De nagyon lvezem!)
n azt lltom, h a knyv "Papja" egy szeret, megbocsjt "isten", aki nem knyszert senkit semmire, csak megprbl sz rvekkel meggyzni. Te azt lltod: az is knyszerts, ha rbeszl, mert a rbeszls termszetbl addan mr kvetelmny-tmaszts. Nem rtek Veled ebben egyet. A rbeszls nem befolysolja a szabad dnts lehetsgt, de a kvetelmny tmaszts, s az ezzel val zsarols igen. n a knyv alapjn gy rzkeltem, h "Papa" csak a rbeszls, meggyzs eszkzvel l, nem tbbel. De lehet a knyvnek ms olvasata is. Mondhatja az olvas: enegm ne akarjon a "Papa" rbeszlni semmire, majd n eldntm magam.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-04 16:38:46
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Bödön (2011-01-04 10:13:33) üzenetére
Erre a krdsre nem tudok egyrtelmen igennel, vagy nemmel vlaszolni, ha msnak vlaszolok. Mirt? Mert nem akarom meggyzni a msikat, s nem is tudom bizonytani az lltsomat. Brmelyiket is vlaszolnm. Ahogy az anyagi vilg tudsai nem tudjk megcfolni a llek ltezst, gy akik ebben hisznek, nem tudjk bizonytani azt. Magam szmra a vlaszom, igen. Mert gy hiszem. Msok szmra ez viszont nem elg magyarzat. Szerintem, ltezik a llek test nlkl. Azonban nem tud ebben a vilgban megnyilvnulni, mivel elveszti kapcsolatt ezzel a vilggal. Anyagtalan lvn nem tud az anyagi vilggal kommuniklni. Akkor tud csak kommuniklni az anyagi vilggal, ha maga is valamilyen formban megjelenik benne. Pldul megszletik, s gy birtokba vesz egy testet.
Azt hiszem, az emberi test, az emberi agy a drt, ami sszekti a szellemi skot az anyaggal. A lthat univerzumot a lthatatlannal. Az rzkelhett a felfoghatatlannal.
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-04 12:59:39 válasz Bödön (2011-01-04 10:13:33) üzenetére
Isten viszont grhet tutira. Ugyebr azt mondja, ha kvetem t/ itt van nhny kvetelmny, nem sorolom fel/mert van, ugye? Ha ezeket a neki tetsz dolgokat vghezviszem, akkor vele leszek, ha meg nem, akkor finoman szlva, nem lesz nekem j.
"Szeretetemet gy tudod a leginkbb kimutatni s viszonozni, hogy ugyan gy szereted embertrsaidat, ahogy n szeretlek tged, felttelek, ktelezettsgek, s elvrsok nlkl."
Itt van ez a mondat. Idzet a knyvbl. Mondhatjuk erre, hogy utat mutat, az szebben hangzik, de mondhatjuk azt is, hogy kvetelmnyeket tmaszt, hisz ha nem ezt teszem, akkor nekem annyi. s ez biztos, hisz mondja.
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-04 12:59:08 válasz Bödön (2011-01-04 10:13:33) üzenetére
Bdn, az ilyesfajta mondsok, mint az p testben p llek, nagyon jl hangzanak, de mindegyik sntt valahol, ezrt nem is szeretem ket. Ez mg radsul nem is igaz szerintem. Mrt ne lehetne egy nem p testben l akrkinek p lelke s fordtva? Szerintem lehet.
Nagyon szpen fogalmaztl azzal, hogy azt rtad, hogy nem knyszert bennnket Isten, persze hogy nem, de presszionl. Mint ahogy te is presszionlnl engem a hegyre val menetelemkor, amikor azt lltand, hogyha te vezetsz akkor gond s baj nlkl felrnk.
/Tekintsnk el attl, hogy ezt te tutira nem grheted meg, mert akkor megll a munkakrben szndkosan elkvetett flrevezets ltal okozott kr, ha mgis trtnne velem valami./
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 10:13:33 válasz Artúr (2011-01-03 20:38:15) üzenetére
A rgi rmaiak, (vagy grgk?) mondtk: p testben p llek. Szerintk a test s a llek sszefgg rendszert alkottak. gy rzkelem, Te is ezt az llspontot kpviseled n is hajlok e fel. A krds viszont az, ltezhet-e nmagban, test nlkl a llek? Elkpzelhet-e, amit a vallsok tantanak, h test halla utn a llek kiszll "porhvelybl, s felmegy mondjuk, a mennyek orszgba? Az erre adott vlasz azrt rdekes, mert, ha azt mondod, igen, elkpzelhet, akkor ezzel a vlasszal belpsz egy homogn, koherens logikai rendszerbe, ami egyfajta megkzeltst, lerst adja a lthat s lthatatlan vilgnak, fggetlenl attl, h gy igaz-e igaz-e ahogy a "Rendszer" lerja.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 09:57:56 válasz szusi (2011-01-03 21:20:54) üzenetére
Hadd hozzak egy pldt. Brsghoz fordulsz, Te vagy a felperes. Azzal vdolod Bdnt, knyszertett, hogy vele menjl a Mount Everestet megmszni. Szemlyes szabadsgodban korltozott, fenyegetett. A br azt krdezi: hogyan valsult meg mindez? Azt feleled: Bdn azt mondta, ha vele megyek gond s baj nlkl felrnk, mert a legjobb hegyivezet. Ha viszont egyedl indulok tnak, azt mondta, akkor lezuhanok s meghalok. Mit gondolsz, mit mond erre a br? Sztem azt fogja mondani: asszonyom, hol itt a szabad akarta megnyirblsa. Hol itt a knyszer. Bdn csak felvzolt egy alternatvt, s n szabad akarata szerint dnttt arrl, hogy vele megy. dv: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-04 09:50:19 válasz szusi (2011-01-03 21:20:54) üzenetére
Azt hiszem kicsit elbeszlnk egyms mellett, amiben n vagyok a hibs. Nem vagyok elgg egyrtelm. Ugye, nem Isten termszetrl beszlgetnk?! Nem lenne pletes vita, hiszen t nem ismer(het) jk. n arrl az istenkprl beszltem eddig, amit a knyvbl ismertem meg. nekem gy jtt t, h a "Papa" egy konzekvens logika mentn felptett istenkpet mutat. Nem vr el semmit, nem knyszert, nem fenyegetzik. Azt mondja: dntsd el szabad akaratodbl, velem, vagy nlklem. Ha velem, annak ilyen s ilyen elnyei vanna, ha ellenem, annak meg ilyen s ilyen htrnyai.
(Folytatom)
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-03 21:20:54 válasz Bödön (2011-01-03 19:43:44) üzenetére
Bdn, akkor Isten mgis csak felttelt szab. Ha nem felelek meg a kvnalmainak, akkor a pokol vr rm.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-03 20:38:15
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Bödön (2011-01-03 19:43:44) üzenetére
Ha elfogadjuk, hogy az ember test is, s llek is, akkor szerintem, nem olyan bonyolult a vlasz. Legalbbis nekem nem, mert hiszek benne, de bizonytani nem tudom. Fizikai testnknek nagyjbl ismerjk az rzkszerveit s az ltala kzvettett rzetet. Ezeket tudja leghamarabb kimutatni a tudomny. Lelknknek is megvannak a maga rzkszervei, de mivel nincsenek bizonytva, lajstromozva, gy nevkn sem tudom nevezni.
Ha elesnk, megtjk magunkat. Fj. Mit rtnk azonban akkor, amikor azt mondjuk, fj a szomorsg? A lelknk fj? Vagy csak az egyik lelki rzkszervnk? rdekes dolog, hogy az agyunk mindent rzkel, csak nmagt nem. Pldul, maga az agy nem fj. Vlemnyem, hogy nem a gondolkods emelte ki az embert az llatvilgbl, hanem az a kis plusz. A llek. A gondolkods kpessge, ennek a kis plusznak csupn kvetkezmnye. Senkit nem akarok errl meggyzni. Nem is tudnm, mert nem tudom bizonytani. Csupn hiszek ebben. A lelkemmel.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 19:43:44 válasz Artúr (2011-01-03 17:59:20) üzenetére
Ez a kisugrzs dolog olyan metafizikus. De lehet benne valami. Sztem is ltezik "kisugrzs", a krds csak az, hogy ez materilis-e, vagyis anyagi termszet, az agynak egy mrhet "rszecske-kibocstsa", vagy pedig a nem anyagi vilgbl szrmaz lleknek a megnyilvnulsa. Aki erre a krdsre azt mondja, szerinte a msodik, annak szembe kell (nem kell, csak rdemes) nznie azzal, hogy tovbbgondolja a dolgokat. Ha ugyanis azt gondolom, hogy llek azrt mgis csak van, akkor nem llthatom, hogy mrpedig ms viszont (Isten) nincs. Az igazi vzvlaszt krds az, az, n, mint anyagi kt ember tudok e hinni egy olyan vilg ltezsben, mely nem anyagi, s gy mrsek, kutatsok sorn nem megtapasztalhat. Mondjuk, elg nehz krds!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 19:33:29 válasz szusi (2011-01-03 18:22:39) üzenetére
A knyv klnben tnyleg nagyon j! Van "menyorszg-" s "pokol-kpe" is, ami szmomra hitelesnek tnik. Menyorszg: Istennel bekalandozni, megismerni a vgtelensget, ez vg nlkli program, s vgtelenl rdekes. A pokol pedig: Isten hinya. Egyedl vagy, magadban, nem ltsz senkit, nem hallassz semmit, ki vagy tasztva....ha szabad akaratodbl ezt a ltezst vlasztod, s nem az Istenben val ltezst. (Ezt mondja az r, nem az n agyam sl ennyire)
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 19:27:08 válasz szusi (2011-01-03 18:22:39) üzenetére
Br sok mindent sszeolvastam, nem lltom, h n rtem a Szenthromsgot. De a knyv elmond egy verzit, ami sztem kzel ll a (katolikus) egyhz tantshoz. Ezekszerint Atya, Fi s Szentllek egy s ugyanaz az Isten, aki hrom szemlyben ltezik. Ennek lehetetlen voltt nem kell nagyon feszegetnnk, hiszen pl a fnyrl is kiderlt, bebizonytottk, hogy egyszerre korpuszkulris s hullmtermszet, annak ellenre, h valami vagy k,-is, vagy h.-termszet. Ez az Isten (hrom) kpes arra, hogy ltalunk nem ismert tervei szerint egyszer Atyaknt, egyszer Fiknt, egyszer meg Szentllekknt nyilvnuljon meg. Sztem nem Isten kampnyol, hanem az t jl rosszul ismer emberek. Isten bennnk l, de rajtunk kvl is, tudod, ez olyasmi, mint a fny, vagy a prhuzamosok tallkozsa. dv, rl, h beszlgetnk!
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-03 18:22:39 válasz Bödön (2011-01-03 17:16:15) üzenetére
Ht.. nem tom bdn. nekem az akarja s a szeretn az kt klnbz mfaj s igazbl mindkettt elvrsnak tartom, legfeljebb nem valsul meg, de az, szerintem. De ez lnyegtelen a m szempontjbl.
Amikor arra utal Isten, hogy alapjban vve konkrtan tudja, hogy mi, mikor, mit s hogyan fogunk cselekedni, akkor azt nem rtem, hogy minek "kampnyol", hisz tudja, hogy ki fog megtrni hozz s ki nem, mindentl fggetlenl. Nekem az is ellentmonds, hogy ugyan mindenkit egyformn szeret, mgis van menny meg pokol, nem beszlve arrl, hogy Jzus mr amgy is magra vette az sszes bneinket.
A szentllek szerept bevallom "niesen" vgkpp nem rtem.
A knyv ettl fggetlenl az egyik legrdekesebb knyv ami mostanban a kezem gybe kerlt.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-03 17:59:20
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Bödön (2011-01-03 09:33:21) üzenetére
Szerintem, az embernek van valamilyen kisugrzsa, s minden embernek van rzkszerve is ahhoz, hogy vegye az adst. Milyen rzkszerv? A tudomny mg nem tallta meg. A kisugrzs s az rzkszerv is emberenknt klnbz erssg, illetve rzkenysg. Krlbell gy, mint a hang s a fl. Nincs kt egyforma.
Azt hiszem, most sokan legyintenek erre, n mgis gy gondolom, ez ltezik. Korbban is volt mr gy a tudomny, hogy tagadott valamit, azutn mgis be kellett vallania, hogy nem volt igaza. Az a tuds, aki kijelenti, hogy nincs tovbb, az a tudomny ellensge. Mindig van tovbb. Emlksznk? "Az atom tovbb mr nem bonthat!" Hol jrunk mr ettl az elavult felfogstl?
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 17:27:49 válasz szusi (2011-01-03 10:05:27) üzenetére
A msik ellentmonds, amit emltesz ("ha tudja, mirt hagyja") nagyon sok embert foglalkoztatott mr. A knyv azt a vlaszt adja, h br tudja (ha akarja tudni)) nem vesz tudomst rla. hagyja, hadd ljenek az emberek kivvott fggetlensgk buktati kzepette. Mondjuk logikailag kvethet: dm (az emberosg) elfordult I. -tl, s egy tle fggetlen "ton" jr. I. hagyja, azt mondja: edd meg amit fztl, de...de tudj rla, n, aki vagyok, itt vagyok, ha szksged van rm, megtallsz. s , br nem akadlyozom meg, hogy te ember arra menj, amerre akarsz (te akartad) -knyyebb teszem a dolgodat. Nem akadlyozom meg a sorscspsokat (zsarnok bosszjt, ggs ember dyfjt,... s a hivatalnak packzsait, stb) de veled leszek s te nvelem. Ha jl rtelmezem...?!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 17:16:15 válasz szusi (2011-01-03 10:05:27) üzenetére
Szusi, flrerted a cikk egyik mondatt. Ha valaki valamit akar (szeretn h egy a bizonyos dolog gy, vagy gy menjen vgbe pl.) az mondattani, de logikai rtelemben sem jelenti azt, hogy el is vrja. Pl. a msik fltl, h az, az akarata szerint cselekedjen. Pl. szeretnm (hajtom, akarom) h hogy ksznj vissza, ha tallkozunk az utcn, de nem vrom el, mert tudom, hogy okkal haragszol rm. (Lehet, h van jobb plda is!) Az "akarja" sz bizonyos rtelemben az "hajtja", "szeretn" helyettestsre is hasznlatos, pl valaki nagyon szeretne valamit, amit azrt mgse kvetel ki. (Szerny gyerek a jtkot pl.) Huh, ezt kivesztk!. de lehet, h tnyleg flrerthet a szhasznlatom!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 16:59:05 válasz Rozán Eszter (2011-01-03 11:19:29) üzenetére
Szia Eszti! Ht igen...nem mindegy, h milyen elvrsokat tmasztunk. Dresg lenne pl azt mondani egy jbartnak: hvjl meg minden nap moziba, klnben nem leszek a bartod.De pl. ha valakit igazi, szvbl val jbartodnak (bartndnek) tartasz, attl gondolom "elvrod", hogy is akarjon tallkozni veled idnknt, hogy egy jt dumcsizzatok, programot csinljatok. Ha rendre kibjik, s ltod, h csak rgyeket keres, azt fogod mondani: le vagy te ejtve, s nem foglalkozol vele tbbet. Vagy, ha valami miatt haragszik, s te megkrdezed: bocsss meg Zsfikm, megbntottalak valamivel, akkor ne azt mondja: menj a fenbe, kopj le rlam, hanem azt,: igen, megbntottl, ezrt vagy azrt. A kapcsolatok nagyon trkeny, ktl dolgok. Jobb taln nlklk (???!!!) -n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2006-11-14
Összes értékelés:
7468
|
Időpont: 2011-01-03 11:19:29
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Kedves Laci!
Olyan krdseket vetettl fel, amiket tbb ezer oldalas tanulmnyban sem lehetne kiveszni. Mindnyjan szeretnk valakit (valakiket), jobb esetben minket is szeretnek, errl ki is alaktjuk a magunk vlemnyt. Ha viszont felttelekhez ktjk, akkor az mr nem igazi szeretet. Ha azt mondom, csak akkor szeretlek, ha ezt s ezt teszed, az nzsbl fakad.
Szeretettel: Eszti
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-03 10:05:27 válasz Bödön (2011-01-03 09:24:08) üzenetére
Ltom, te sem tudod eldnteni, hogy elvrs-e Isten rszrl vagy csak ajnls. Egyik megszlalsa elvrsnak tnik, a msik meg csak ajnlsnak.
Mindenki szeretse vagy nem szeretse csak egy lehetsg mindenki szmra, aztn az, hogy hogyan l vele, az a szabad akarattl fgg. Isten is csak azt, mondja, hogy gy knnyebb lenne eljutni az "orszgba", nem azt mondja, hogy mshogy nem lehetsges.
n arra emlkszem lnken, hogy emlti, hogy pontosan tudja, hogy mi fog trtnni s, hogy mi, mit fogunk csinlni. Igazbl ez is egy ellentmonds. Hisz, ha tudja.....
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 09:33:21 válasz Artúr (2011-01-02 19:31:30) üzenetére
A nem kvnatos fazonokat elg nehz elkerlni -annyian vannak, de, amit ajnlasz, az tnyleg j mdszer. Azon gondolkodom, h a szeretem-nem szeretem krdsben valszn dnt szerepe van a szimptinak s az antiptinak. (Ha jl rom) Knnyebb megszeretni, pl bartsgba keveredni egy szimpatikius valakivel, mint egy olyannak, aki az els pillanattl kezdve antipatikus, vagy, ksbb jobban megismerve azz vlik. Nagy rejtly, h mi az a momentum, amitl valaki pl az els perctl fogva szimpatikus lesz. Ltezhet valami "kisugrzs"? Vagy ez csak ilyen okkult iz? dv: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-03 09:24:08 válasz szusi (2011-01-02 19:59:33) üzenetére
Szusi sztem pont azrt nincs ellentmonds, mert I. nem vrja el tlnk (a knyv szerint!!!) h szeressk csak felknlja ezt a lehetsget, hogy szabad akaratunkbl ljnk vele, ha akarunk. Ez teht nem knyszer. Nincs mgtte fenyegets: majd megltod, mi lesz, ha visszautastasz. A Papa azt mondja Macknek: engedd, h szeresselek, s viszonozd te is, mert gy knnyebb s jobb ton juthatsz el majd az "Orszgba" (Kicsit tfogalmaztam, de ez nem trtkels) Hogy Istennek problma-e, hogy az emberek egy rsze nem szereti, nem ismeri, nem ismeri t el, azt persze tnyleg nem lehet tudni. Ahogy mondani szoktuk: azt csak az isten tudja...
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-02 19:59:33 válasz Bödön (2011-01-02 19:04:59) üzenetére
Bdn, ellentmondst ltok Isten "elvrsa" s azon lltsa kztt, hogy szabad akaratot adott neknk. Ha szabad akaratot adott neknk, akkor had szeressnk mindenkit gy ahogy akarunk, vagy ahogy nem akarunk, belertve t magt is.
Ha neked is "csak" ez az egy elvrsod lenne s megvalsulna, akkor eltnne a szeretet problma.
Isten is ugyanolyan gondokkal kzd, mint mi. mindenkit szeret, t meg nem mindenki, deht......szabad akaratot adott neknk.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-02 19:31:30
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * * válasz Bödön (2011-01-02 19:15:28) üzenetére
Igen Lszl! ket is szeretni kell(ene) a tants szerint. Tudod, ha arcul tnek tartsd oda...ht nem valszn, hogy megtennm. Inkbb visszaknlnm azzal, amivel is megknlt. Termszetesen mindekzben hatrtalan, de legfkpp, nzetlen szeretetet reznk irnta.
:-)
Mondjuk, nem rt eltte felmrni az erviszonyokat. Taln az egyetlen lehetsg, ha kikerli az ember az ilyen helyzeteket, ha lehet.
Az ltalad felsorolt tpusokkal is lehet mit kezdeni. Fleg, ha idben felismered ket. Nincs rossz emberi tulajdonsg, csak meg kell tallni a lehetsget, hogy levezethessk, gyakorolhassk azt.
barti dv.: Artr
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-02 19:31:23 válasz szusi (2011-01-02 18:48:48) üzenetére
Ja, mg valami. A "Papa" nem lltja, h elvrja a szeretetet. St, azt mondja: ember, te vlasztasz, szabadon dnthetsz. Ha engem vlasztasz, knnyebb utad lesz hozz. De, ha nem, akkor is hazatallsz, mert J. az n fiam tged is, s mindenkit megvltott. Attl a perctl kezdve, h meghalt a kereszten, nincs tbb bn. rdekes gondolatok. Kvncsi lennk hivatsos egyhzi teolgusok hogyan vlekednek?
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-02 19:23:17 válasz Haász Irén (2011-01-02 16:25:33) üzenetére
Ez gy van Irn! Vannak birkk s vannak psztorok. Az emberi termszet taln nem vltozik meg soha. Mgis, egyes emberek, Te, meg n pldul lehetnk jobbak, ez csak rajtunk mlik. Br ez se igaz teljes mrtkben. A knyv: "kegyelemrl" beszl, I. kegyelme kell ahhoz, h az ember megvltozzk. Ez persze jabb krdseket vet fel, milyen alapn vlsztja ki I. egyik bns embert kegyelemre mltnak s hagyja a msikat, ott, ahol van. Ers krdsek ezek. n nem tudom rjuk a vlaszt! Sok szeretettel dvzllek: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-02 19:15:28 válasz Artúr (2011-01-02 17:05:51) üzenetére
Nem vagy tvedsben Artr, st igazad van. Sztem sem kell felttlenl kiablva kzlni pl. a bartoddal: olyan j fej vagy Jska, annyira szeretlek. St, ha a Jska Manci lenne, vele se muszj. Persze nem is hiba, esete vlogatja. Viszont az nagyon rdekes krds, h mit kell(ene) tennem azokkal az emberekkel, akik ellenszenvesek szmomra. Azokat is szeretnem kellene. Meg kne hvnom egy gyertyafnyes vacsorra a nyaglt, a pimaszt, a hazudozt, a kellemetlenkedt, a prosztt s trsaikat? Szval nekem ez teljesen kosz. Ksznm, h rtl. Barti dvzlettel: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-02 19:08:23 válasz dpanka (2011-01-02 17:21:37) üzenetére
Kedves Panka! Ezt a knyvet tnyleg rdemes elolvasni, br kiss nehzkesen indul. Az elejn gy tnik a stlus se a legcsiszoltabb. De aztn ksbb a mondanival elspr dinamizmusa feledteti a stlus zkkenit. Felttlenl olvasd el!
Sok szeretettel: n
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-01-05
Összes értékelés:
10669
|
Időpont: 2011-01-02 19:04:59 válasz szusi (2011-01-02 18:48:48) üzenetére
A vgnl kezdem. Elvrs, persze, hogy elvrs. DE! -ez az egyetlen elvrs! Nincs tbb. pl parznlkodhatok. Hurr! Msrszt: abszolt igazad van abban, amit Isten s az emberek szeretetrl mondtl. Egy ember nem tud(hat)ja gy szeretni emebertrsait, mint az Isten. Mert akkor mr tbbnek kellene lennie embernl. De J. mgis azt mondta: "gy szeresstek egymst, ahogy n szerettelek benneteket!" De mi van akkor, ha erre kptelenek vagyunk. Valaki mondta nekem egyszer: "mi emberek mindenkit mshogy szeretnk. Van akit jobban, van akit kevsb" A csoda, aki rti+ dv: n
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-02 18:48:48
"Azt akarja, hogy az emberek benne ljenek, s az emberekben. "
Ez, mintha egy elvrs lenne, vagy rosszul gondolom?
|
Alkotó
Regisztrált:
2010-10-11
Összes értékelés:
2692
|
Időpont: 2011-01-02 18:40:07
William Paul Young knyve szerintem is az utbbi idk egyik legrdekesebb alkotsa.
rzkelteti, hogy minden trtns minden trtnssel sszefgg, legfeljebb mi nem tudjuk/ltjuk az sszefggseket. Szabad akaratot kaptunk Istentl, ezt rja. Ez gondolom vonatkozik a szeretetre is. azrt szeret mindannyiunkat /rdekes!?/ egyformn, mert mindannyian az gyermekei vagyunk. Mi meg azrt nem szeretnk egyformn, mert nincs ilyen szoros ktdsnk minden embertrsunk fel.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-11-07
Összes értékelés:
5441
|
Időpont: 2011-01-02 17:21:37
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
A szeretet egy olyan fogalom, mely szmomra is megfejthetetlen. Egy biztos minden kapcsolat mozgat rugja. Ha van azrt, ha nincs azrt. Ezt a knyvet n is szvesen elolvasnm! Kszi az ajnlt!
Bartsggal Panka!
|
Szenior tag
Regisztrált:
2007-02-21
Összes értékelés:
3804
|
Időpont: 2011-01-02 17:05:51
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
Mirt rzel knyszert arra, hogy tudasd a msikkal, szereted? Ennek olyan ze van, mintha r akarnd knyszerteni a szeretetedet.
Magadban, bell, ha eldnttted, hogy szereted, ht szereted. Ennyi, s ksz. Ha nyit feld, tudni fogja. Ha nem, nem. A lnyeg, hogy te tudod. Errl nekem ez a vlemnyem. Tl egyszer? Lehet, n mgis gy gondolom. Tvedsben vagyok? Lehet, de gy jl rzem magam, s eszemben sincs mindenron bizonygatni az embereknek, hogy szeretem ket. Ltezik-e szmomra ellenszenves ember? Igen. Ettl vagyok esend ember, de igyekszem jobb lenni. Remek cikk, mert megdolgoztatja az ember elmjt. Eszembe jutott errl valami:
" Egy gentleman nem a trsasgnak, hanem nmagnak borotvlkozik."
Idzet Rejt Jen - Az r a pokolban is r - cm elbeszlsbl.
|
Szenior tag
Regisztrált:
2010-09-12
Összes értékelés:
3372
|
Időpont: 2011-01-02 16:25:33
a felhasználó által leadott szavazat: * * * * *
n nem ltom a nyitjt, ktelyeim ugyanakkork, mint a Tieid...
Mgis szeretnm, ha nem gy lenne.
De tudom, hogy sosem lesz msknt, az ember termszetbl fakadan.
Megvltoztatta-e Jzus az emberi romlottsgot a hallval?
Olvassuk a ppasg, a vilgi uralkodk, - magyar vagy ms nci egyremegy - trtnett...
Mita vilg a vilg, vannak birkk s psztorok...
Sajnos...
|
|

sanna alkotást töltött fel személyiség címmel a várólistára
 Tüzesen süt le a nyári nap sugára... egy plüssjuhászra? Rá bizony. Aki amellett, hogy egy véres, forradalmi hangulatú, sebes sodrású kémtörténetbe csöppen, talán képes lesz újrafogalmazni a gondolatainkat Petőfi klasszikusáról. Fiókba az előítéletekkel, és lássuk, hogy boldogul Kukoricza Jancsi egy egészen más kontextusban!
2014. 10. 20. - Irodalom
thegpscoordinates.net
Zenit Futárszolgálat
|